Food cost 2012

cobraboy

Pro-Bono Demolition Hobbyist
Jul 24, 2004
40,966
919
113
Typical comedor offering, around RD$100:



Dinner is usually better.
 

cobraboy

Pro-Bono Demolition Hobbyist
Jul 24, 2004
40,966
919
113
Somewhere between US$200 and $2000.

How much is a house or car?
 
Mar 2, 2008
2,902
510
0

cobraboy

Pro-Bono Demolition Hobbyist
Jul 24, 2004
40,966
919
113
You are so helpful this afternoon!
Where can I get that buffet, looks decent.
LOL...

They're everywhere!:cheeky:

(Actually, the best buffet I've had in the DR was the New Years Eve buffer @ the Ahmsa Grand Paradise in Samana last year. I'll try to find some pics we took...

Seriously, asking "how much is food for 2 for a month" is a question that can't really be answered except in the broadest terms...
 

luzcace

New member
Aug 19, 2004
588
6
0
64
www.luzcace.info
We spend about 20000 a month at the Sirena, and we dont eat lunch or breakfast at home, only on the weekend, you can do with a lot less, but i prefer to eat good meat, cheese, cold cuts and the whole lot. Another one is my Baylies, buy one every week as i have a drink before going to sleep with chocolate chip cookies.

300 pesos for a gallon of Apple Juice?? 1000 pesos for 2lbs of nuts?? Ouch... They really kill you on imports. Last time I got mixed nuts on sale at the local NY drug store, it was two 12oz cans for $5.
 

donP

Newbie
Dec 14, 2008
6,942
174
0
Gourmet Seaweed Pizza

300 pesos for a gallon of Apple Juice?? 1000 pesos for 2lbs of nuts?? Ouch... They really kill you on imports.
Well, you do not have to resort to imports.
I forget the name of this seaweed clown here, he would tell you that you can live on less than 10$ a day. :bunny:


It's all a matter of taste and preferences.

donP
 

cobraboy

Pro-Bono Demolition Hobbyist
Jul 24, 2004
40,966
919
113
Well, you do not have to resort to imports.
I forget the name of this seaweed clown here, he would tell you that you can live on less than 10$ a day. :bunny:


It's all a matter of taste and preferences.

donP
Pi2.

He ate pine nuts and pooped charcoal, a one-man self-recycling sustainable energy machine...
 

dv8

Gold
Sep 27, 2006
31,271
358
0
for the two of us and two cats (dogs are a different story :) ): on average 100 dollars per week in groceries and basics (cleaning and so on).
 

DRob

Gold
Aug 15, 2007
8,186
506
113
Pi2.

He ate pine nuts and pooped charcoal, a one-man self-recycling sustainable energy machine...
Don't hate, that "energy machine" was nuclear powered, and I betcha he was the best solar cooker in the Caribbean.