Meal Planning for a family of 5 for 10 days
Alright, so I am doing some meal planning and hope to start buying in bulk at Pricemart. Also, make and freeze a months worth of meals, the dinners anyways. Me have a new full time maid, so I am going to make it as easy for her as possible. We are a family of five, who spend way too much time eating and too much money on food. I've made a menu, bought everything, pre cooked and frozen everything I could, and left instruction for our new lady.
On the Menu, 10 days, M- F, for 3-4 adults, 1 teenager, 1 school aged child, and one toddler.
Chicken, Rice, Habichuelas
BBQ Pulled Pork Sandwiches
Baked Pasta Dish with Garlic Bread
BBQ Chicken Wings with Fries
Homemade Pizza
Fish, Beans, and Rice
Whole Baked Chicken, Mashed Potatoes, Sweet Corn
Spaghetti and Garlic Cheesy Bread
Tacos
Cheeseburgers with Pickles and Chips
Above and beyond the items needs for the 10 dinners, I bought eggs, yogurt, bread, and fruit loops for breakfast. Plus, the maid will stop in the morning on her way here for fresh fruits for breakfast, and veggies for dinner. I am giving her RD$100 per day. Lunches will be school lunches, leftover, and sandwich stuff. I'll probably have to get some more eggs and bread. Weekends are open at the moment, probably BBQ or restaurants.
Purchased at Super Pola in Sosua
Product Amount DOP USD (44.5)
Hamburger 8 lb 744 $16.72
Ground Pork 2.67 lb 371.13 $8.34
Whole Chicken 2 4 LB 422.54 $9.50
Chicken Thigh/Leg 2 Package/ 4 250.58 $5.63
Chicken Drummies 2 Package/ 11 318.2 $7.15
Chicken Wings 2 package/ 11 293.16 $6.59
Fish Whole or Fillet 2.07 lb 184.23 $4.14
Pork Tenderloin 3.06 Lb 486.54 $10.93
Pepperoni Slices 1 1 Bag 171 $3.84
Sliced Ham 2 Package .5lb 174 $3.91
Sliced Turkey 2 Package .5lb 174 $3.91
Sliced Meat 2 Package .5lb 184 $4.13
Eggs 1 2 Dozen Pkg 214 $4.81
Speghetti 2 Bag 182 $4.09
Spiral Noodles 1 Bag 69.95 $1.57
Rigatoni 1 Bag 69.95 $1.57
Potatoes 1 4lb bag 141.44 $3.18
Red Beans Bag 199.9 $4.49
Taco Shells 2 Bag of 8 164 $3.69
Chips 2 Bag 282 $6.34
Hamburger Buns 16 Each 227.2 $5.11
Pizza Crust 6 Each 539.7 $12.13
Sandwich Bread 1 Loves 109.95 $2.47
Pasta Sauce (Huntz) 4 Cans 408 $9.17
Diced Tomatoes 4 Cans 339.8 $7.64
Corn 2 Cans 117.9 $2.65
BBQ Sauce 2 Bottle 195.9 $4.40
Taco Seasoning 2 Packets 125.9 $2.83
Sour Cream 1 Can 135 $3.03
Salsa 1 Can 170 $3.82
Mozarella 2.41 lb 445.85 $10.02
Cheddar 4.74 lb 924.3 $20.77
Milk 2 Cases/ 12 L 1258 $28.27
Butter 1 Stick 48 $1.08
Fruit Loops 4 Boxes 380 $8.54
Yougurt (flavor) 3 Bottles 387 $8.70
pancake mix 1 box 135 $3.03
Crackers 1 Boxes 69 $1.55
Peanut Butter 1 Jar 139 $3.12
frito lay 1 Bag 175 $3.93
Jelly 1 Jar 95 $2.13
Oreos 1 Package 119 $2.67
Doritos 1 Bag 125 $2.81
Toilet Paper 4 x4 319.8 $7.19
Bleach 2 149.9 $3.37
Mistolin 1 199 $4.47
Coffee 3 lbs 657 $14.76
2.5 L Coke 4 Bottles 260 $5.84
Juice Concentrate 1 Bottles 380 $8.54
Fanta 3 195 $4.38
Anejo 1.75 1 919 $20.65
Presedente 1 90 $2.02 (Got thirsty shopping!)
DOP USD
Sub Total 14935.82 $335.64
On sale -785 -$17.64
ITBIS 943 $21.19
Total 15093.82 $339.19
I'm going to try to do the same plan again for a month, and buy everything at Pricemart and compare. Some things I see already is to prepare my own pasta sauce and diced tomatoes. The accuracy above may be a few pesos off either way, my spreadsheet doesn't exactly line up with the receipt, but it's within 200 pesos.